Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Centrum Usług Społecznych w Zagnańsku - 26 września 2023 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy domowej w Gminie Zagnańsk.

Informacje

CUS w Zagnańsku

Zagnańsk

Centrum Usług Społecznych w Zagnańsku - Facebook

Barcza

Gmina Zagnańsk

Gmina Zagnańsk

Samsonów

Kaniów

26 września 2023 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy domowej w Gminie Zagnańsk.

Stosownie do nowelizacji z dnia 9 marca 2023r. ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która po zmianach otrzymała nazwę „ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej”, istniała konieczność dokonania zmian dotyczących zakresu funkcjonowania dotychczasowych zespołów interdyscyplinarnych i tym samym powołania nowych zespołów.
Do realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem przemocy domowej na terenie gminy Zagnańsk, Zarządzeniem Nr 188/2023 Wójta Gminy Zagnańsk z dnia 19 września 2023 roku został powołany Zespół Interdyscyplinarny do spraw przeciwdziałania przemocy domowej w Gminie Zagnańsk w składzie:

  • Małgorzata Janik – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagnańsku,
  • Katarzyna Jarząbek – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagnańsku,
  • Agata Sykulska – Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zagnańsku,
  • Beata Adamiec – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Zagnańsku,
  • Jadwiga Dziedzic- Zespół Szkoły Podstawowej Nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku,
  • Marta Polak – Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Samsonowie,
  • Magdalena Wyrzykowska – Szkoła Podstawowa w Kajetanowie,
  • Monika Lisowska- Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie,
  • Barbara Brzoza - Samorządowy Zespół Ośrodków Zdrowia w Zagnańsku,
  • Natalia Rodak - Grygiel - Stowarzyszenie „Braterskie Serca” w Belnie,
  • Adam Zacharski – Komisariat Policji w Kielcach,
  • Paweł Ciszewski - Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym w Kielcach.

Ustawodawca, w celu prowadzenia skutecznej interwencji zgodnie z przepisami prawa i mając na uwadze konieczność zapewniania bezpieczeństwa (ochrony) ofiarom przemocy domowej, zakłada ścisłą współpracę pomiędzy pracownikami wskazanych powyżej instytucji.

Podstawą podejmowanej interwencji w środowisku wobec osób dotkniętych przemocą domową jest, tzw. Procedura „Niebieskie Karty”. Procedura „Niebieskie Karty” obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli:

  1. jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,
  2. gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych,
  3. Policji,
  4. oświaty,
  5. ochrony zdrowia,
  6. organizacji pozarządowych,
  7. kuratorzy sądowi
    w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy domowej.

Przedstawiciele wymienionych podmiotów, realizują procedurę "Niebieskie Karty" w oparciu o zasadę współpracy. W tym celu przekazują informacje o podjętych działaniach przewodniczącemu zespołu interdyscyplinarnego.
W sposób szczególny procedurę „Niebieskie Karty” reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. z 2021, poz. 1249 z późn. zm). Rozporządzenie to obowiązuje od dnia 28 września 2011 r., i to jego przepisy stanowią podstawę opracowanych procedur.
Zespół interdyscyplinarny realizuje działania określone w gminnym programie przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony osób doznających przemocy domowej. Do zadań Zespołu Interdyscyplinarnego należy tworzenie warunków umożliwiających realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej oraz integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, o których mowa w art. 9a ust. 3– 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz. U. z 2021r. poz. 1249 z późn. zm.), w szczególności przez:

  1. diagnozowanie problemu przemocy domowej na poziomie lokalnym;
  2. inicjowanie działań profilaktycznych, edukacyjnych i informacyjnych mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej i powierzanie ich wykonania właściwym podmiotom;
  3. inicjowanie działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową;
  4. opracowanie projektu gminnego programu przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony osób doznających przemocy domowej;
  5. rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym;
  6. powoływanie grup diagnostyczno-pomocowych i bieżące monitorowanie realizowanych przez nie zadań;
  7. monitorowanie procedury „Niebieskie Karty”;
  8. przekazywanie informacji, o której mowa w art. 9e ust. 3, oraz dokumentacji, o której mowa w art. 9c ust. 5a;
  9. kierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc domową lub programie psychologiczno-terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową;
  10. składanie, na wniosek grupy diagnostyczno-pomocowej, zawiadomienia o popełnieniu przez osobę stosującą przemoc domową wykroczenia, o którym mowa w art. 66c ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2022 r. poz. 2151, 2311, 2581 i 2600 oraz z 2023 r. poz. 289 i 535).

Jeżeli ktoś z Państwa doświadcza przemocy domowej lub jest jej świadkiem, prosimy o zgłoszenie się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zagnańsku. Uzyskają tam Państwo specjalistyczne wsparcie i pomoc psychologiczną, interwencyjną i prawną.

Siedzibą Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy domowej
w Gminie Zagnańsk jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagnańsku,
ul. Spacerowa 8a, Tel. 41/ 311-34-35, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00.

Link do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20051801493/U/D20051493Lj.pdf 

Katarzyna Jarząbek